9.5. A szókincs elmélyítése, aktivizálása

A szókincs jelentősége igen nagy a nyelvtanulás során. A nyelvtanulók többsége ugyan felismeri ezt, legtöbbjük mégis passzívan tanul szavakat. Unalmasnak tartják a jelentések tanári magyarázatát, a kiejtés gyakorlását, a nyelvtani feladatokat. E szerint a forgatókönyv szerint a nyelvtanuló semmit nem tesz a szavak elsajátításáért, csak hallgatja a tanárt, nem válik a szókincs-elsajátítás aktív részesévé. Tanulásban akadályozott gyermekek nyelvtanítása során szóba sem kerülhet a szavak tanulásának passzív formája. Mint mindent, a szókincs kialakítását és fejlesztését is cselekvésbe ágyazottan, szemléletesen tanítjuk és gyakoroltatjuk. Ennek legjobb módja a játékos szókincsbővítés és elmélyítés, amit változatos feladatokba foglalt tevékenységeken keresztül valósíthatunk meg. A változatos játékok alkalmazása a gyakorlás leghatékonyabb eszköze. (További fejezetben erre még kitérünk.)