8.2. A cselekedtető (TPR) módszer feladatai, játékai

• A „Simon” Says” (Simon mondja…) játék az egyik leggyakoribb TPR tevékenység. A játékon keresztül jól lehet gyakorolni az utasításokat. Az „Állj fel!” és a „Simon mondja: Állj fel!” utasítások között az a különbség, hogy a tanulóknak csak akkor kell végrehajtaniuk, ha az utasítás előtt hallják a „Simon mondja” kifejezést. Nagyon hatékony mód a szelektív figyelem fejlesztésének.

A felvételen erre a TPR eljárásra láthatnak példát. Milyennek látja a tanulók megosztott figyelmét?

• A „Találd ki!” játékkal a cselekvéseket és a sportok nevét lehet jól gyakorolni. Például sportok gyakorlásánál először bemutatjuk a sportot villámkártyán, majd a tanár megmutatja a hozzá tartozó mozgássort, és a nevét idegen nyelven, a tanulók ismétlik, majd, amikor a „Találd ki!” játékra kerül a sor tanulók egyedül nevezik meg a cselekvéssor bemutatásának segítségével. Minden tanulónak adhatunk villámkártyát, amin egy-egy sportot ábrázoló kép van, eljátsszák, a többiek pedig kitalálják.
  • Énekeljünk! A gyerekek szeretnek énekelni. Ha az éneklést mozdulatokkal, mimikával is kísérjük, még élvezetesebb, és könnyebb a memorizálás.

• Járj körbe az osztályban! Ez a feladat gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt megfelelő.

Lépései:

• A tanár elmondja az utasítást, és be is mutatja.
  • A tanár mondja az utasítást, a gyerekek eljátsszák, bemutatják.
  • A tanár kipróbálja valamennyi tanulóval (különböző tárgyakat használjon).
  • A tanulók bemutatják a tanár vagy társai utasítását, körbejárva a teremben.

Példák:

• Open your bag! (Nyisd ki a táskád!)
  • Close your eyes! (Csukd be a szemed!)
  • Touch your nose! (Érintsd meg az orrod!)
  • Look at the blackboard! (Nézz a táblára!)
  • Open the window! (nyisd ki az ablakot!)
  • „Point to the…..!” (Mutass rá a …!)

• Point to the door!
  • Point to your friend!
  • Point to the wall!

• „Show me a ….. !” (Mutas meg nekem a ….!)

• Show me your pen!
  • Show me your book!
  • Show me your pencil case!