Várható érték becslése ismeretlen szórás esetén

Tegyük fel, hogy  ahol az eloszlás egyik paramétere sem ismert.

Konfidencia intervallumot szeretnénk szerkeszteni a várható értékre.

Az előző részben tárgyalthoz hasonló lesz a statisztika, csak az ismeretlen szórást helyettesítjük a minta szórásával.

Így statisztikánk az alábbi formát ölti:

Ez a statisztika  szabadságfokú Student féle t-eloszlású valószínűségi változó lesz.

Így szokták jelölni -vel vagy -gyel is.

Jelöljük az n-1 szabadságfokú Student féle t-eloszlású valószínűségi változó eloszlásfüggvényét -vel.

Mivel a Student eloszlás sűrűségfüggvénye a standard normális eloszlás sűrűségfüggvényéhez hasonlóan az y tengelyre szimmetrikus, ezért eloszlásfüggvényére ugyanaz a szimmetriatulajdonság igaz mint a standard normális eloszlás eloszlásfüggvényére.

Azaz igaz, hogy tetszőleges  szabadságfok esetén

Így a konfidencia intervallum  kiszámításakor kapjuk, hogy, kiindulva az alábbi egyenletből:

A konfidencia intervallumot meghatározó egyenlőtlenség a következő alakban írható fel:

Legyen egy normális eloszlású sokaságból vett minta  mint a mellékelt táblázatban.

A szórás nem ismert. A várható értékre szeretnénk konfidenciaintervallumot adni.

Számítsuk ki meg a konfidenciaintervallum végpontjait valószínűség mellett.

Ennek meghatározása Excelben ugyanúgy történhet mint normális eloszlás esetén, a konfidencia intervallum  fent felírt formulája alapján:

T.INVERZ statisztikai függvénnyel

a MEGBÍZHATÓSÁG.T függvény alapján: