Bevezető I.
1. Motiváció megteremtése, érdeklődés felkeltése
Az előadás célkitűzése, hogy a lézerműködés elvét és feltételeit ismertesse, továbbá bemutassa a leggyakrabban használt lézereket. A lézersugárzás időbeli viselkedésének és nemlineáris optika alapjainak ismertetésen túl bevezet az optikai méréstechnika rejtelmeibe, különös tekintettel az alkalmazás centrikus spektroszkópiai módszerek világába. A vékonyrétegek típusainak, előállításának és speciális alkalmazási lehetőségeinek bemutatásával pedig a lézerrendszerek optikai elemeivel ismerkedhetünk meg.
2. Célcsoport meghatározása
Az előadás MSc hallgatók számára készült.
3. Szükséges ismeretek felsorolása
A klasszikus optika, kvantummechanika és szilárdtestfizika alapelveinek ismerete elengedhetetlen az előadás megértéséhez.
4. Tartalmi áttekintés
Az előadás első harmadában a lézerműködés elvének és feltételeinek bemutatása történik, ezt követi a különböző típusú lézerek működésének ismertetése, különös tekintettel a négynívós lézerrendszerek működésének alapjaira és a különböző módusok kiválasztására. Végül a nemlineáris folyamatok jellemzése kerül terítékre.
Az előadás második harmadában az optikai méréstechnika módszereinek ismertetése történik a különböző gerjesztő és detektáló eszközök bemutatásán keresztül. A spektroszkópiai módszerek részletes prezentációja pedig képet ad a fény-anyag kölcsönhatás során lezajló folyamatokról és azok használhatóságáról.
Az előadás utolsó harmadában a különböző típusú vékonyrétegeket, azok alkalmazási lehetőségeit és továbbá előállítási módszereit ismerhetik meg a hallgatók. A végén pedig bepillantást nyerhetnek a speciális optikai vékonyrétegek lézerrendszerekben történő alkalmazási lehetőségeibe.
5. Célkitűzés megfogalmazása
Ezen előadás fő célja, hogy ismertesse a lézerműködés és az optikai méréstechnika alapjait, továbbá képet adjon a vékonyrétegek felhasználási lehetőségeiről a lézerrendszerekben.
6. Követelmények meghatározása
A hallgatónak az előadás végére tisztában kell lennie az ismertetett anyagrésszel és el kell tudnia magyarázni a lézerműködés alapvető folyamatait. Számot kell tudnia adni a különböző méréstechnikai módszerekről, továbbá a vékonyrétegek típusairól és alkalmazási lehetőségeiről.
7. Ajánlott tanulási módszer
Az előadás anyagának követése és az ajánlott irodalom használata.