V.4.1. A televíziózás megindulása Magyarországon

1953. január 23-án döntés született a hazai televíziózás megindításáról. A minisztertanács az Orion gyárat bízta meg, hogy haladéktalanul kezdje meg televízió vevőkészülékek gyártásának technikai előkészületeit.

Az 1954-es őszi mezőgazdasági vásár egyik kiemelt látványossága volt az első hazai tévékészülék, amelynek a vásárt követően a Budapest Nagyáruház kirakatában jártak csodájára. 1955 augusztusára megszületett az első, szériagyártásra szánt tévékészülék prototípusa, az Orion AT-501. 1956 tavaszától kerültek az első készülékek forgalomba, kezdetben csak Budapesten, 5500 Ft/db áron (akkor egy mérnök fizetése átlag 550-650 Ft volt). Később, 1960-ban a Videoton gyár is bemutatta első önálló fejlesztésű, Tavasz típusú készülékét.

1954/55-ben megindultak az előkészületek és a próbaadások. Az ezekről beszámoló filmhíradós összeállítást a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet tesz közzé a Youtube videomegosztó portálon:

Orion AT televíziókészülék 1957-ből

(A kép forrása: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Televison_Hungarian_ORION_1957.jpg)

1957. május 1-jén hivatalosan megindult az Magyar Rádió és Televízió műsoradása. 1969-ben sugározták az első színes adást, és megkezdődött a francia importból származó színes készülékek forgalmazása. A hazai gyártók idővel összeszerelő üzemekké alakultak át, majd 1990 után, a beáramló sokkal korszerűbb készülékek özöne mindkét nagy gyár elhalását eredményezte.

1973-ban elindult Magyar Televízió 2-es csatornája, 1974-ben különvált a Magyar Rádió és az Magyar Televízió (MTV). 1989-óta a hét minden napján van adás. 1992-ben megkezdte adását a második közszolgálati tv-társaság is, a Duna Televízió – a cél az volt, hogy az adás a műholdas sugárzás révén a határon túli, és a világ különböző pontjain élő magyarokhoz is eljusson.  2006-ban elindult a Duna II Autonómia. 2008-ban megindult a HD adás.