Skip navigation

5.2. Kétkarikás játékok

A kétkarikás játékok során két szempont alapján válogatunk az alaphalmaz elemeiből. A feladatok nehézségi sorrendje a következő:

- Először olyan halmazokat adjunk meg, amelyeknek nincs közös eleme, azaz diszjunktak.

Például csoportosíthatunk egy játékkupacot úgy, hogy az egyik karikába rakjuk a babákat, a másikba a plüss állatokat. A logikai készlet elemei közül például az egyik karikába a kicsi, a másikba a nagy elemek kerülnek.

- A két adott halmaz közül az egyik részhalmaza a másiknak, azaz az egyik halmaz minden eleme a másik halmaznak is eleme. Ezzel nagyon fontos kapcsolatot gyakorolhatnak a gyerekek, a tartalmazás relációt, ami a fogalmak hierarchiáját, az általános, és speciális fogalmak kapcsolatát segít megérteni.

Például a játékok halmazából kiválogattuk a plüssállatokat, azon belül pedig a plüssmackókat. Minden plüssmackó plüssállat, de lehet más plüssállat is, például plüsskutya, plüssoroszlán, stb. Lehet az alaphalmaz a gyümölcsök, zöldségek halmaza, ebből válogassuk ki a gyümölcsöket az egyik karikába, majd az almákat a másikba. Minden alma gyümölcs, de van olyan gyümölcs, amelyik nem alma, például a körte.

A logikai készlettel való megvalósításnál nehezebb dolgunk van, az alaphalmaz nem lehet a teljes készlet. Hagyjuk ki a kék háromszögek kivételével az összes háromszöget az alaphalmazból! Ekkor az egyik karika legyen a kékek halmaza, a másik a háromszögek halmaza. Ebben az alaphalmazban minden háromszög kék, így a háromszögek halmaza a kék elemek halmazának részhalmaza.

- A két halmaznak van közös része, de egyik sem részhalmaza a másiknak. Nevezzük meg az egyes halmazrészekbe tartozó elemek tulajdonságait. Például, tartozzanak az  halmazba a kék, a  halmazba a kör alakú elemek!

Két halmaz közös része, vagy metszete az a halmaz, melynek pontosan azok az elemei, amelyek mindkét halmaznak elemei . A példában ezek azok az elemek, amelyek kékek és körök.

A baloldali halmazrész az  és a  halmazok különbsége, az a halmaz, amelynek pontosan azok az elemei, amelyek az  halmazban benne vannak, a B halmazban nincsenek benne . A példában ezek azok az elemek, amelyek kékek, de nem körök, vagyis a kék négyzetek és a kék háromszögek (lehetnek kicsik vagy nagyok, lyukasak vagy nem lyukasak).

A jobboldali halmazrész a  és az  halmazok különbsége, az a halmaz, amelynek pontosan azok az elemei, amelyek a  halmazban benne vannak, az A halmazban nincsenek benne . A példában ezek azok az elemek, amelyek körök, de nem kékek, vagyis a piros, sárga vagy zöld körök (lehetnek kicsik vagy nagyok, lyukasak vagy nem lyukasak).

A két halmaz egyesítése vagy uniója az a halmaz, melynek pontosan azok az elemei, amelyek legalább az egyik halmaznak elemei . A példában ezek azok az elemek, amelyek kékek vagy körök.

A két halmazon kívüli elemek sem az A, sem a B halmazban nincsenek benne . A példában ezek azok az elemek, amelyek se nem körök, se nem kékek.

Példa:

Rakjuk be a logikai készlet elemeit a megfelelő halmazrészekbe!

A kétkarikás játék játszható az alábbi oldalon:

http://tananyag.geomatech.hu/b/508027#material/703889