Skip navigation

8. fejezet: A gyermekábrázolás a képzőművészetben

Két szinten vizsgálódhatunk: a gyermekrajzok világában maradva, illetőleg az úgynevezett profi képzőművészek műalkotásait szemügyre véve.

A gyermekrajzok bemutatása úgyszólván végtelen lehet. Itt csupán két szakirodalomra hívnánk fel a figyelmet, és egy általános megjegyzést tennénk.

A gyermekrajzok egyszerűek, ám ahogyan haladunk előre az életkorban, úgy finomodik a képzelet szárnyalása. De valamennyi gyermekrajzra érvényes az a megállapítás, hogy valamilyen üzenetet tartalmaz: a gyermek rajzban meséli el, amit szavakkal nem tud kifejezni.

Szakirodalom: 

Szabó Szilvia: Az írás tükrében. (on line) In: Az írás tükrében honlap URL: http://www.azirastukreben.hu/elemzesek/gyermekrajz-elemzes

Tihanyiné Vályi Zsuzsanna: Amiről a gyermekrajzok beszélnek. Szegedi Egyetemi Kiadó, Szeged, 2009.

A konkrét műalkotások, gyermekábrázolások (festmények, szobrok) sorát is tetszés szerint lehet bővíteni. Az alábbiakban csupán néhány markáns alkotást hívunk elő.

A műalkotások arról győzik meg a nézőt (befogadót), hogy maguk a művészek képzelőereje ugyancsak végtelen sokféle és ámulatba ejtő (itt kétféle fantáziavilág egyesül: a gyermekeké és a művészeké)