II. FELSŐ VÉGTAGOK - A KÉZ
9. A hüvelykujj vizsgálata
9.5. A kéz funkcionális tesztjei
A kéz fő funkciója a támaszkodás, kapaszkodás, és fogás/manipuláció.
A támaszkodás közben a csukló teljes extenzióban van (passzív), az ujjak minden ízülete nyújtott. A helyzet fenntartását a csukló és az ujj flexorok biztosítják. Az izmok megnyújtott helyzetben történő izometriás feszülése stabilizálja a támaszkodó kezet, és lehetővé teszi, hogy akár a testsúlyt is megtartsa.
Kapaszkodás (és függeszkedés, vagy húzódzkodás). Az I-V-ös ujjak flexióját a felületes és mély hajlító izmok végzik, a csukló neutrális helyzetben van, a hüvelykujj szembe fog a többivel (oppozició, abdukció, flexió). Az izmok terhelése jelentős, feladatuk a testsúly megtartása. A csuklóízületet a flexorok és az extenzorok kokontrakciója stabilizálja. A hüvelykujj nélkül a II-V-ös ujjak „horogfogással” is képes a testsúlyt megtartani a hosszú ujjhajlítók aktivitásával, de a húzódzkodáshoz a hüvelykujj működése elengedhetetlen.
Fogás: a kéz képes alkalmazkodni a megfogott tárgyak alakjához, nagyságához, súlyához. Ennek megfelelően alakítja a csukló, a tenyér, és az ujjak helyzetét, a mozgásban résztvevő izmok részvételét. Számtalan fogástípust elemezhetnénk. Most csak a leggyakoribb, legáltalánosabb fogásokat soroljuk fel. A fogástípusok vizsgálatával információt nyerhetünk a kéz izmainak összehangolt működéséről, az esetleg gyenge, vagy hiányzó izomaktivitásról.