IV. A GERINC ÉS A TÖRZS
1. A gerinc
1.3. Arthrokinematika
Flexió során a kisízületi felszínek szétcsúsznak, a csigolyatestek elől közelednek, míg hátul távolodnak egymástól. A discus intervertebralisban a nucleus pulposusra hátrafelé irányuló erő hat, amit az anulus fibrosus hátsó rostjainak feszülése ellensúlyoz.
Extenzióban a kisízületi felszínek összecsúsznak, záródnak, a csigolyatestek hátul közelednek, míg elől távolodnak egymástól. A discus intervertebralisban a nucleus pulposusra előrefelé irányuló erő hat, amit az anulus fibrosus elülső rostjainak feszülése ellensúlyoz.
Laterálflexióban a konkáv oldalon közelednek a csigolyatestek, a nucleus pulposus az ellenoldalra nyomódna, az anulus fibrosus rostok feszesek a konvex oldalon. A kisízületi felszínek a laterálflexió irányával azonos oldalon össze, ellenoldalon szétcsúsznak, távolodnak.
Axiális rotáció során a rotáció irányával azonos oldalon a kisízületek záródnak, a discus intervertebralisra kompressziós erő hat, az anulus fibrosus különböző irányú lefutást mutató rostrétegei közül a mozgásiránnytól függően mindig van olyan amelyik megfeszül. Mivel a legbelső rostrétegek lefutása közelít a vízszinteshez, így azok a rétegek feszülnek leginkább mindkét irányba (Neumann, 2010).