II. A FELSŐ VÉGTAGOK - A VÁLLAK VIZSGÁLATA
1. A VÁLLAK VIZSGÁLATA
1.4. A vállövre ható izmok vizsgálata
1.4.3. Protraktorok
musculus serratus anterior
musculus pectoralis minor
protrakciós hatású még:
musculus pectoralis major
musculus subclavius
35. ábra
A vállöv protraktorai: m. pectoralis minor, m. serratus anterior
(Forrás: Neumann DA: Kinesiology of the musculoskeletal system, ed. 2, 2010, Mosby)
musculus serratus anterior
eredés: az első kilenc bordán elől. A felső rostok kb. a kulcscsont felező pontjának vonalában erednek, az alsóbbak egyre laterálisabban, a bordákon és a bordák közötti fascián. A csontokon eredő rostok csipkés rajzolatot képeznek.
lefutás, tapadás: az izom elölről hátrafelé fut a mellkasfalon, a lapocka alatt a gerinc felé tart. Az első két bordáról eredő rostok széttartanak, és a lapocka margo medialisán tapadnak annak teljes hosszában. A harmadik bordától lefelé eredő rostok az angulus inferior felé haladnak és annak elülső, mellkas felé tekintő felszínén tapadnak.
beidegzés: nervus thoracicus longus (C5-C7)
működés: az izom összességében abdukálja a lapockát, azaz, távolítja a gerinctől, protrakciót végez a vállövben. Az alsóbb rostok kifelé és fölfelé húzzák az angulus inferiort, fölfelé rotálják a lapockát (a musculus trapezius alsó és felső részével együtt), a kar emelése közben. A serratus anterior fontos funkciója a lapocka mellkashoz szorítása. Biztosítja, hogy a lapocka bármely helyzetében ráfeküdjön a mellkasra, attól a margó mediális nem emelkedik el.
musculus pectoralis minor (35. ábra)
eredés: a 2-4-(5)-ös bordákon a bordaporcok határán és az intercostalis fasciákon
lefutás, tapadás: a rostok összetartva futnak fölfelé és laterális irányba a processus coracoideus medialis széléhez.
beidegzés: nervi pectorales (C5-T1)
működés: a vállövet előre és lefelé húzza. A vállöv magasan rögzített helyzetében fordított működése a bordákat emeli (belégzési segédizom). Tipikusan rövidülő izom krónikus légzési betegeknél.