II. FELSŐ VÉGTAGOK - A KÉZ
9. A hüvelykujj vizsgálata
9.1. Articulatio carpo-metacarpea pollicis
9.1.1. Ab-addukciós mozgásterjedelem
Kiinduló helyzet: az alkar az asztalon fekszik félig pronált helyzetben. A csuklóízület neutrális helyzetű, az ujjak laza nyugalmi állásban vannak. Az I-es és a II-es metacarpus által bezárt szög a frontális és a szagittális sík közötti felező síkban kb. 30°-35°.
Aktív addukció: az addukció a hüvelykujj zárása a II-es metacarpushoz. A két kézközépcsont egymással közel párhuzamos.
Aktív abdukció: a hüvelykujj távolítása a II-es metacarpustól. A mozgás a hüvelykujj körmének síkjában történik.
A mozgás teljes terjedelme 45°-50°. Ha a hüvelykujj abdukcióját nyújtott ujjakkal végezzük, a hüvelykujj és a mutatóujj egy nagy „L” betűt mutat, az ujjak az L betű egymásra merőleges szárának felelnek meg. Tehát a mozgásterjedelem látszólag 90°. A két metacarpus által bezárt 45°-50°-os szöget a két ujj MCP ízületének mozgása egészíti ki, a II-es ujj ulnáris, míg az I-es ujj radiális deviációja (111. ábra).
Passzív addukció: a vizsgáló átfogja a csuklóízületet, és két ujjával rögzíti az os trapeziumot, és a hüvelykujjat a II-es ujjhoz zárja. A véghelyzetben a hüvelykujj, IP ízülete ütközik a mutatóujj MCP ízületébe, ezért valójában a véghelyzet-érzés nem értékelhető, nem a carpometacarpalis ízület határozza meg.
Passzív abdukció: a vizsgáló átfogja a csuklóízületet, és két ujjával rögzíti az os trapeziumot. A hüvelykujj metacarpusának disztális végét átfogva távolítja a II-es ujjtól. A véghelyzet-érzés rugalmas, a lig. obliquum anteromediale, a lig. anterolaterale, a lig. obliquum posteromediale és leginkább a lig. intermetacarpeum megfeszülése miatt. Az abdukció végén a dorzális interosseus izom első feje (az I-es metacarpuson eredő rostjai) is megfeszülnek.
111. ábra
A hüvelykujj aktív abdukciós mozgásterjedelme.
A hüvelykujj a saját ferde síkjában távolodik a II-es ujjtól. A mozgásterjedelmet az I-es és II-es metacarpus által bezárt szög mutatja.