II. FELSŐ VÉGTAGOK - A KÉZ

8. A hüvelykujj

8.1. Articulatio carpometacarpea I.

8.1.1. Osteokinematika

Az ízület két szabadsági fokkal rendelkezik, a két fő sík, amiben a flexió-extenzió és az ab-addukció létrejön, tulajdonképpen nem esnek egybe a szaggitális és frontális síkokkal (szupinált alkar mellett, az anatómia helyzetben vizsgálva), azokkal szöget zárnak be, ugyanakkor ezeknek a síkoknak a pontos leírása nem egyszerű feladat. A hüvelykujj neutrális helyzetét úgy definiálhatjuk, hogy az a pozíció, amiben a rá ható izmok lazák, nyugalmi állapotban vannak. Ebben a helyzetben az I. és a II. metacarpus a frontális síkban 30°-os, a szagittális síkban 40°-os szöget zárnak be egymással. Az ízület zárt helyzete a maximális oppozíció.

Abdukció-addukció – a maximális addukció során a hüvelykujj a kéz síkjába záródik, míg maximális abdukciókor attól eltávolodik. Maximális abdukcióban az I. metacarpus mintegy 45-50°-os szöget zár be a II. metacarpussal. Az addukció terjedelme így a neutrális helyzetből indulva 0°-35°, míg az abdukcióé 0°-15°.

Flexió-extenzió – flexió során a hüvelyk a tenyér előtt, mediális irányba, a kéz szimmetriatengelye felé mozog, a mozgás terjedelme 0°-20°-25°, míg extenziókor a mozgás iránya laterális, és dorzális irányú, terjedelme 0°-30°-45°. Teljes extenzióban a hüvelykujj a tenyés síkjában, attól távolítva áll. A flexióhoz a metacarpus mediális, az extenzióhoz laterális irányú automatikus rotációja kapcsolódik.

Oppozíció-repozíció – ezek a komplex mozgások a fentebb leírt mozgások kombinációjakén jönnek létre. Az oppozíció elemei neutrális helyzetből indulva a metacarpus abdukciója, flexiója és mediális irányú rotációja, ahol a paszívan megfeszülő ligamentum obliquum posteromediale tenziónövekedése forgatja befelé az I. metacarpust az ízületben (Zancolli és munkatársai, 1987).

Zancolli EA, Ziadenberg C, Zancolli E Jr (1987): Biomechanics of the trapezometacarpal joint. Clin Orthop Relat Res 220:14-26

A repozíció az addukciós, extenziós és laterális rotáció mozgásokból tevődik össze, amik kombinációjával a hüvelykujj visszatér a neutrális helyzetbe.

A hüvelyk oppozíciója

109. ábra
A hüvelyk oppozíciója
Elmozdulások az I. carpometacarpalis ízületben (1-abdukció, 2-flexió és mediális rotáció) oppozíció során
(Forrás: Neumann DA: Kinesiology of the musculoskeletal system, ed. 2, 2010, Mosby)