Ebben a leckében 2 dologról fogunk beszélni.
Mennyire közeli barátunk a Google?
Milyen mélyen van, és mivel hozzuk a felszínre?
Ennek az órának a célja, hogy bemutassa az internetes keresők működését, és segítsen hatékonyabban használni őket.
„A szakirodalom feltérképezésére, leíró kutatások elvégzésére ma már éppúgy használjuk az internetes keresőprogramok találati listáját, mint a hagyományos könyvtári forrásokat. A keresés eredményességét nagymértékben befolyásolja, hogy milyen kulcsszavakat és operátorokat (műveleteket, mint például és, vagy, tagadás) használtunk a keresés során.” ForrásmegjelölésTarcsi Ádám, Abonyi-Tóth Andor, Horváth Győző: WEB 2-es eszközök a társadalmi és marketingkutatások szolgálatában, (2012) Eötvös Loránd Tudományegyetem, Informatikai Kar
|
A webes/internetes keresők*Olyan weboldal vagy szoftveres alkalmazás, amely a keresősávjába beírt keresőszóra, vagy kereső kifejezésre különböző találatokat ad ki. A találatok listáját rendszerint különböző feltételek szerint tudjuk sorba rendezni vagy tovább szűkíteni. Megkülönböztetünk keresőrobot által automatikusan, illetve ember által manuálisan épített internetes keresőket. világát nagyjából a 2000-es évek eleje óta uralja a Google. Olyannyira nem kell bemutatni, hogy a cég neve mára egybeforrt alapvető funkciójával, és a legtöbb nyelvben megjelent a „googling/guglizni” kifejezés, mint az internetes keresés igei szinonimája.Néhány további piaci szereplőről viszont érdemes szót ejteni:
Yahoo! Honlap- a 90-es évek tájékán volt népszerű, később az örök második helyre csúszott
Bing Honlap - a Microsoft fejlesztette webes kereső, ami többszöri névváltoztatás, rengeteg fejlesztés és hirdetés ellenére sem terjedt el
Baidu Honlap - a legnépszerűbb kínai kereső
Yandex Honlap - az orosz nyelvterületen legnépszerűbb kereső
DuckDuckGo Honlap - a felhasználóbarát kereső, ami nem követi internetes tevékenységünket
Ha a kutatásaink során teljességre törekszünk, fontos tudni, hogy a Google mellett milyen további lehetőségeink vannak, illetve a keresőóriás (130 billió indexelt oldal) kínálta funkciókban is érdemes mélyebben elmerülnünk, hogy megtanuljuk hatékonyan használni.
A Google vitán felül uralja az internetes keresők piacát, és méreteinél fogva egyszerűen kikerülhetetlen, hogy használjuk, keressünk vele. Éppen ezért fontos, hogy jól ismerjük a már meglévő funkcióit, és lépést tartsunk az új lehetőségekkel is. Mellette pedig jó, ha ismerjük milyen további lehetőségeink vannak, és azzal sem árt tisztában lenni, hogy mivel „fizetünk” a használatáért (kereséseink, kulcsszavaink mentése, fizetett hirdetések, célzott tartalmak a találati rangsorban).
Az általános internetes keresők a teljes internetnek csupán a töredékét tárják fel, egyes elemzők szerint valamivel kevesebb, mint 10 százalékát. A különféle interneten található tartalmakat és weboldalakat pedig többféleképpen is csoportosíthatjuk a hozzáférésük szintjei alapján. |
Ebben a leckében a következő, háromosztatú felosztás alapján fogjuk az adatbázisokat és keresőket besorolni.
Web: a World Wide Web egészét értjük most alatta. Minden, ami csak a világméretű hálózaton elérhető.
Amit az általános keresők ismernek és indexelnek a webből.
A továbbiakban nézzünk meg néhány olyan keresőt, amelyek valamilyen módon mégis képesek feltárni a mélyweb egyes régióit, illetve egyes speciális keresőket is, amelyek bár a látható weben keresnek, ellenben különleges feltárási funkcióik révén messze túlmutatnak általános társaikon.
Hasonló a Wolfram Alphához abban, hogy publikus weboldalakat, nyílt forrású keresési eredményeket dolgoz fel nekünk. Java alapú motorjának legfőbb erőssége a találatok prezentálásában és csoportosításában rejlik. Tematikus listákat, grafikonokat és egyéb látványos vizuális kimutatásokat készíthetünk vele néhány kattintással. Az így létrehozott tartalmakat pedig könnyedén exportálhatjuk a számunkra ideális formátumban.
A hatékony szakirodalmi kutatás érdekében nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a látható és láthatatlan web fogalmával, szintjeivel, továbbá, hogy ismerjük és használni tudjuk a napjainkban rendelkezésre álló mélywebes keresőket. Ezekkel nemcsak lerövidíthetjük a beadandó, szakdolgozat vagy egyéb tudományos munka írására fordított időt, de jelentősen gazdagíthatjuk is vele a feldolgozott tudás és ismeretanyagot, hogy minél naprakészebb munkát adjunk ki végül kezeink közül.