Hogyan kereshetjük és hol találhatjuk meg őket a könyvtárban?
Mai, felgyorsult világunkban az egyik legfontosabb igény a tudásszerzéssel kapcsolatban, hogy az információk, ismeretek minél hamarabb jussanak el hozzánk. Egy több száz oldalas könyv megírása rengeteg munkát, időt vesz igénybe, s nyomdai munkálatai is sokkal időigényesebbek. Sőt, az is előfordulhat, hogy mire megszületik egy könyv, addigra a benne foglalt információk egy része már elavul.
A legfrissebb hírekre, információkra való igény már igen korán megjelent, de mai formájukat a felvilágosodás idején nyerték el a hírlapok, folyóiratok. Ezt követően váltak szélesebb körben a legújabb ismeretek fórumává. Legjellemzőbb tulajdonságuk az, hogy több-kevesebb rendszerességgel jelennek meg, így összefoglaló néven időszaki kiadványoknak nevezzük őket.
Definíció: “Az időszaki kiadvány gyűjtőnév azokat a dokumentumokat jelzi, amelyeket a kiadó a könyvekkel ellentétben nem előre meghatározott terjedelemben és adott időszak alatt kíván közzétenni. A korábbi terminológia periodikumoknak nevezte a többé-kevésbé rendszeres időközönként megjelenő kiadványokat, amelyeket a könyvtári gyakorlat meglehetősen elkülönített az önálló kötetekből álló könyvsorozatoktól. (Az angol nyelvben a periodikus kiadványokat serialsnek, a sorozatokat pedig seriesnek nevezik.)” ForrásmegjelölésHorváth Tibor, Papp istván (1999): Könyvtárosok kézikönyve 1. Budapest : Osiris Kiadó,181. o.
Érdekesség
Már az ókori rómaiaknál is megvolt az igény, hogy a napi történésekről értesüljenek. A mai újságok őse az Acta Diurna, mely a politikai eseményeken túl a mindennapi életről is tájékoztatta olvasóit.
nem átfogó ismereteket közölnek, hanem tipikusan kísérletek részeredményeit, új módszereket vagy új jelenségeket ismertetnek
indulásakor nem határozzák meg, hogy mennyi ideig jelennek meg
egymást követik az egyes részegységek: számok, füzetek, kötetek, évfolyamok
a füzetek ugyanazt a számozási hagyományt követik Pl.:1. évf. 1. szám => 1. évf. 2. szám
folyamatosan, rendszeresen megjelennek
nyomtatott és elektronikus formában is olvashatók
rendelkezniük kell impresszummal*A lap szerkesztői, kiadói, nyomdai adatai.
rendelkezniük kell ISSN számmal*A könyvekhez hasonlóan a periodikusan megjelenő kiadványokat és a sorozatokat is el kell látni a nemzetközi azonosításukhoz szükséges (és arra alkalmas) egyedi azonosító számmal. Ez az azonosító szám az ISSN (International Standard Serial Number).
A folyóiratokat leggyakrabbban és legáltalánosabban a megjelenésük gyakorisága alapján szoktuk kategorizálni.
Ezek a következők:
Napilapok
Hetilapok
Folyóiratok
Egyéb időszaki kiadványok
Nézzük meg az alábbi ábrán, hogy mik azok a jellemzők, amik alapján el tudjuk különíteni a folyóirattípusokat.
Napilapok
Megjelenésük
hetente legalább ötször megjelennek (hétvégén általában nem)
lehetnek országos vagy regionális terjesztésűek
magas példányszámúak
Témái, olvasói
a legfrissebb történésekre reagálnak
közéleti, politikai, sport és bulvár témájúak
széleskörű publicitással bírnak
nagy presztízsűek
az olvasók szempontjából rövid az élettartamuk (gyorsan átfutják, és csak az adott napon érdekesek)
Formai jellemzők
egyszerű nyomdai kivitelezésűek
címoldal helyett fejlécük van, ahol a megjelenési információk legfontosabbjai találhatók. Általában a lap végén van a kolofon, ahol egy keretben találjuk a szerkesztőség, a kiadó és a nyomda adatait.
nagy lapmérethez igazodó több hasábos tördelésük van
a főoldalon található a kiemelt vezércikk, amely a legfontosabb témával foglalkozó írás
Hetilapok
Megjelenésük
heti vagy kétheti gyakorisággal látnak napvilágot
magas példányszámúak
Témái, olvasói
témájuk specifikus (gazdaság, politika, kultúra, színház, mozi, női, férfi stb.)
kedvező befogadásúak: többen olvassák, több időt szánnak rá
Formai jellemzőik
nyomdailag igényesek (sok képpel, színesben)
terjedelmesebb cikkek, hosszabb elemzések
magasabb árfekvésűek
Folyóiratok
Megjelenésük
havonta, kéthavonta, negyedévente kerülnek forgalomba
példányszámuk viszonylag alacsony
Témái, olvasói
specifikus témájúak
szakmai, vagy tudományos tények, eredmények jelennek meg bennük
hatásuk hosszútávú: lassan, vagy egyáltalán nem avul el a tartalmuk
alapos áttanulmányozás, elmélyült olvasás szükséges a megértéshez
közönségük szűkebb körű
Formai jellemzőik
évente összesített tartalomjegyzékeket, névmutatókat, indexeket adnak ki
áruk magas (kb. mint egy könyvé)
sokszor gyűjtik, archiválják őket
Egyéb időszaki kiadványok
Megjelenésük
ritkán jelennek meg, és sokszor szabálytalan időközönként
Témái, olvasói
intézmények, testületek adják ki őket (pl: múzeumok, egyetemi tanszékek)
ilyenek például: évkönyvek, almanachok, tudományos közlemények
kicsi az olvasóközönségük, ezért alacsony példányszámúak
alapos tanulmányozásnak vetik alá, archiválják őket
rendkívül megbízható információforrások
Formai jellemzőik
viszonylag kevés kép
terjedelmes szövegek
hosszú, szinte könyvnyi terjedelmű tanulmányok
A periodikák tartalmuk szerint csoportosítva rendkívüli gazdagságot mutatnak. Biztosan mindenkinek kerültek már a kezébe különböző témájú lapok. Csak néhány példa a legismertebbek közül: bulvár, közéleti, gyermek-, ifjúsági, hobbi, életmód, sport, vallási, kulturális, tudományos, irodalmi lapok.
Egyetemi tanulmányaink alatt sokszor előfordul, hogy egy-egy vizsgára való felkészüléshez hosszú szakirodalmi listát kapunk. Bizony, néha nehéz eligazodni a hivatkozások között, de olvasni kell a jelekből, s akkor könnyen megállapítható, hogy a kiadott anyag tankönyvben, tanulmánykötetben, vagy folyóiratban található-e?
Nézzük meg a folyóiratra hivatkozás általános szabályait!
Rögtön kezdjünk el gyanakodni, ha az olvasnivaló címe túl hosszú, vagy nagyon speciális témát sugall.
"Megoldásközpontú gyermeknevelés a gyakorlatban : Kreatív, játékos finn módszer a nehéz helyzetek és viselkedési problémák leküzdésére"
"Virtuális teológia és digitális teológus? : A teológiai oktatás kihívásai és megújulási lehetőségei az információs társadalomban"
Itt már a címből lehet következtetni, hogy nem könyvcímmel állunk szemben, hanem csak egy könyvrészlettel (fejezetcím), vagy folyóiratcikk címével.
További árulkodó jel, ha a szerző neve és egy hosszabb cím után olyan jelzéseket látunk, mint In: vagy = (egyenlőségjel) vagy esetleg más betűmérettel, betűtípussal (pl. kurzívvalDőlt nyomtatott betű; dőlt betűvel szedett, írt szöveg.) írva még egy cím (ez lesz a folyóirat címe, melyben a hivatkozott cikk megtalálható). Folyóiratra hivatkozásoknál évszámot, évfolyamszámot (Évf.) és lapszámot is szokás megadni.
Szelestei N. László: Balassi Bálint sorait tartalmazó 17. századi verskézirat. - In: Magyar könyvszemle, 2006. (122. évf.), 2. sz., 257-259. p.
Deme László: A magyar nyelvjárások hangjainak jelölése. = Magyar nyelvjárások, 1953. 2. köt., 18-37. o.
Deák Ágnes: A történelem mint veszélyeztetett faj? Viták a posztmodern történetírásról. Aetas, 1994/3.
A könyvtárban hogyan és hol találhatunk folyóiratokat?
A Hogyan?-ra a kérdés egyszerű: a könyvtár online katalógusában. Az egyablakos keresőbe is beírhatjuk a folyóirat címét , vagy az <összetett keresés>-re kattintva szűkíthetjük keresésünket úgy, hogy a dokumentum típusánál bejelöljük, hogy ‘Folyóirat’. Erről bővebben oktatóvideó is készül (ETA: Keresés folyóiratokra a katalógusban (Qulto) címmel), a keresést ott fogjuk részletesebben bemutatni.
S hogy hol találhatóak a könyvtárban folyóiratok? A legegyszerűbb válasz: mindenhol. Minden emeleten, minden olvasói térben és a raktárakban is. De nézzük részletesebben:
Földszint
Általános Folyóirat-olvasó, vagy más néven Hírlapolvasó: zömében általános és vegyes tartalmú napi- és hetilapok vannak itt, de néhány szakfolyóirat is ezen a részen kapott helyet. Színes magazinokat, képregényeket is találhatnak itt a kikapcsolódásra vágyó hallgatók. Az állványok külső részén a legfrissebb számok, a polcok alatt az aktuális időszak füzetei vannak. Minden sorozatnak saját jelzete van, ami a füzetek jobb felső sarkában látható: két betű (ÁF) és egy szám (1-626) kombinációja.
Olvasói terek
Az emeleteken, az olvasói terekben elhelyezett folyóiratok, csakúgy mint a könyvek, úgynevezett tematikus rendben kerültek kihelyezésre. Ez azt jelenti, hogy a nagyobb tudományterületekhez tartozó szakfolyóiratok ugyanazon az emeleten vannak, mint az ehhez a témakörhöz tartozó könyvek.
I. emelet: Általános és társadalomtudományi szakolvasói tér 0/2 FI, 3 FI, 7 FI
II. emelet: Történettudományi szakolvasói tér. A történeti művek mellett itt található a szociológia és a politológia téma is. 93/99 FI
III. emelet: Nyelvi és irodalmi szakolvasói tér: magyar és idegen nyelvű nyelvészeti és irodalmi művek 80 FI, 82/89 FI
IV. emelet: Élettudományi és Természettudományi szakolvasói terek 5 FI
Fontos tudnivaló A napilapok, hetilapok, folyóiratok csak helyben olvashatók, kölcsönözni nem lehet őket!
Raktárak
Raktár I. és II. emelet: napilapok, hírlapok (nagy méretű újságok)
Raktár IV. emelet: kisebb (normál) méretű folyóiratok
Fontos tudnivaló A régebbi, raktárban található számok a raktári kikérő segítségével ugyanúgy kikérhetőek helyben olvasásra mint a könyvek.
A könyvtár virtuális polcain is találhatunk folyóiratokat, hiszen rengeteg online elérhető szakirodalmat, köztük folyóiratokat is tanulmányozhatunk. Elérésük: könyvtári honlap. Itt a “Mit keres?” menüpont alatt találhatóak az “Online források”: közel 100 ezer e-folyóirat érhető el innen. Hozzáférés könyvtári vagy egyetemi számítógépről, illetve távoli hozzáféréssel proxyn keresztül akár otthonról is.
Ezek használatáról korábban már olvashattunk a 5. leckében (ETA:Elektronikus források a Klebelsberg Könyvtárban (html) címmel), de honlapunkon rövid youtube videókkal is segítjük az eligazodást online forrásaink között.