Ebben a témakörben az elektronikus forrásokkal fogunk részletekbe menően megismerkedni. Az aktuális leckében általános áttekintés kapnak a hallgatók, a következőben pedig a Klebelsberg Könyvtáron belüli e-forrásokat vesszük végig alaposabban. Ez az ETA-ban a jelenlegi témakör Elektornikus források a Klebelsberg Könyvtárban című olvasmány (HTML).
Mindezek során három nagyobb témát fogunk körbejárni.
Elektronikus információforrások típusai
Hogyan csoportosíthatóak és mi a különbség közöttük?
Milyen trükökkel lehet pontosabban keresni?
Mi és hogyan érhető el a rengeteg meglévő forrásból?
A hagyományos, nyomtatott anyagok, mint a könyvek, folyóiratok, magazinok, stb. mellett egyre több elektronikus dokumentum*A dokumentumok közül azokat tekintjük elektronikusoknak, amelyek tartalmuktól függetlenül digitális formában hordozzák az információt. Ide tartozhat a CD-ROM, de az egyszerű számítógépes file is. is rendelkezésre áll, melyet a könyvtár szolgáltat olvasói számára. |
Ezeket a dokumentumokat különböző szempontok szerint tudjuk csoportosítani.
Születésüket tekintve:
Hozzáférés módját nézve:
Típusai:
E-folyóirat
Az elnevezés valójában nem csak folyóiratokat, hanem napilapokat, évkönyveket, periodikusan megjelenő dokumentumokat is magába foglal, ezért az e-folyóirat elnevezés inkább az elektronikus időszaki kiadványokat takarja.
Az e-folyóirat megjelenési gyakorisága a nyomtatott időszaki kiadványokhoz (lásd: Olvasólecke: A folyóiratok vagy ETA lecke: A nyomtatott folyóiratok című olvasmányban (html)) hasonlóan rendszeres, mindkettő szerkesztett, valamilyen strukturált formában megjelenő szöveges információt tartalmaz.
Megjelenési formáját tekintve a következő típusokat különböztetjük meg:
E-könyv
Az e-könyv szerkesztett, ellenőrzött, befejezett mű, amelynek - a nyomtatott könyvekhez hasonlóan - van címoldala, tartalomjegyzéke, a szöveg fejezetekre osztott, vannak benne lábjegyzetek, illusztrációk, mellékletek, a szöveg megjelenése pedig a nyomtatott verzióhoz nagyon hasonló.
Rendszerezhetjük őket az alapján, hogy:
A könyvtárak által szolgáltatott kiadványok esetében a kiadók vagy terjesztők megszabhatják az egyidejűleg hozzáférő személyek számát, vagyis könnyen előfordulhat, hogy egy elektronikus dokumentum elérhetetlen mindaddig, amíg azt valaki más használja. Sokszor a használat ideje is előre megszabott.
Adatbázisok
Adatbázisnak tekintjük adatok rendezett, valamilyen szisztéma szerint tárolt összességét, melyben az adatok különböző szempontok szerint kereshetőek vissza.
Csoportosításuk többféle szempont szerint lehetséges.
Topológia alapján:
Témakör szerint:
Szolgáltatott adatok jellege szerint:
Érdemes különbséget tenni az adatbázis-előállítók valamint az adatbázis-szolgáltatók között.
Az adatbázis-szolgáltatók legfeljebb egy-két saját adatbázist építenek, gyakoribb, hogy leginkább üzleti megfontolások alapján kiválasztott adatbázisokat vásárolnak fel, és nyújtanak ezekhez hozzáférést előfizetőik számára. Vannak adatbázisok, melyek több kereső szolgáltatáson keresztül is elérhetőek, és előfordul olyan eset is, amikor az adatbázis építője kínál keresési lehetőséget. A sikeres keresés feltétele nemcsak az adatbázisok, de a szolgáltatók ismerete is.
Az adatbázisokban tárolt adatokat keresés útján érhetjük el. Minden adatbázis keresőfelülete más egy kissé, hiszen függ a tárolt adatoktól és a kiépített rendszertől, hogy hogyan a legcélszerűbb szolgáltatnia, vagyis keresési lehetőséget biztosítania a felhasználók számára ahhoz, hogy az adatok elérhetőek legyenek. |
Keresőfelület általános jellemzői:
Kereséskor ritkán használunk egyetlen keresőszót, túl sok találatot eredményezne, jellemzőbb ezek összekapcsolása különböző operátorokkal.
Metszet
Két vagy több halmaz (jelen esetben kereső kifejezés) közös elemeinek meghatározására szolgál. Használatakor a kifejezések sorrendje felcserélhető.
Keresőszavak egymáshoz viszonyított előfordulásának meghatározására szolgálnak.
Ezek az operátorok a keresőszavak egymáshoz viszonyított helyzetét szabályozzák. Segítségükkel megszabhatjuk, hogy a keresőszavak egymás mellett vagy egymás közelében helyezkedjenek el a találatokban. Az operátorok nevét általában kötelezően nagy betűvel kell írni.
Boole-operátorok segítségével - elvileg - végtelen számú keresőszót összekapcsolhatunk.
Bonyolultabb keresőkifejezések építéséhez használjunk zárójelezést is.
Míg az AND, OR, NOT operátorok szinte minden rendszerben használhatók, a NEAR, BEFORE, AFTER, WITH és mások csak a rendszerek egy részében!
Számos rendszer lehetőséget biztosít a keresőszavak csonkolására (a keresőszó végének, elejének elhagyása) vagy a keresőszavak maszkolására (a keresőszó belsejében alkalmazható helyettesítő karakter).
Csonkolás
A rendszerek általában többféle csonkolást tesznek lehetővé. Rendszerenként más szimbólumok alkalmazhatók a karakterek helyettesítésére, használatukról mindig tájékozódni kell a rendszer Súgójában!
Főbb típusok:
Maszkolás
Pl.: 'olvas*' esetén találati listában lehet az olvas-ás, olvas-ó, olvas-unk, olvas-ott szót tartalmazó találat is
Pl.: 'h*pertext' itt * helyén bármilyen betű is van, az benne lesz a keresési listánkban, tehát megkaphatjuk a 'hypertext' és a 'hipertext' változatot is
Ezekkel a lehetőségekkel akkor élhetünk, ha:
Érdemes észben tartani, hogy a fenti eszközök használata megnöveli a keresési időt, és irreleváns találatot is eredményezhetnek!
Jelenleg több millió cikk érhető el online formában, de az egyes szakterületek nemzetközileg elismert vezető folyóirataihoz csak fizetős szolgáltatásokon keresztül férhetünk hozzá. A tudományos munka alapfeltétele a legfrissebb szakirodalom ismerete. Magyarország is felismerte, ha a hazai kutatók, fejlesztők számára elérhetőek a nemzetközi eredmények, abból az ország is profitál. |
Az EISZ tagjai lehetnek állami és egyházi közintézmények (felsőoktatási intézmények, könyvtárak, múzeumok, levéltárak, kórházak), nonprofit kutatóintézetek, határon túli magyar intézmények.
Honlapján megtalálhatjuk az előfizetett adatbázisok alfabetikus listáját, valamint a résztvevő intézmények felsorolását is.A Compass az EISZ Nemzeti Program keretében előfizetett adatbázisok kereshető katalógusa.
"A COMPASS a hazai intézmények által nemzeti licenc vagy egyéni előfizetés keretében beszerzett elektronikus tudományos tartalmak, illetve saját fejlesztésű adatbázisok keresőfelülete. Jelenleg csak az EISZ Nemzeti Program keretében előfizetett adatbázisokat tartalmazza, az intézmények egyéni előfizetéseivel és saját fejlesztésű adatbázisaival a későbbiekben bővítik az adatbázist." ForrásmegjelölésCompass: Ismertető URL
Ha nyitóoldalán az intézmények fülön a Szegedi Tudományegyetemet beírva látható az egyetemünkön elérhető elektronikus adatbázisok listája. Ennél részletesebb információ található Könyvtárunk honlapján.