Ebben a témakörben hasznos adatbázisokról és képeket gyűjtő weboldalakról fogunk beszélni.
Ma már számtalan olyan adatbázisról hallhatunk, melyek fényképeket, filmeket, múzeumi anyagokat vagy épp egy-egy tudós tudományos tevékenységét gyűjtik egy csokorba.
Vannak közöttük olyanok, melyek közösségi alapon működnek (Fortepan), vagy amelyeket egy-egy könyvtár, illetve tudomány közösség működtet (SZTE Képtár és Médiatéka, Videotórium), de mindenki számára hasznos forrást jelentenek.
Hogy hogyan tudjuk ezeket csoportosítani? Ebből adunk most egy kis ízelítőt, mely alapján a jelenlegi témakört 3 részre, leckére osztottuk fel:
Médiatárak (ETA lecke): NAVA, Videotórium
Közösségi tartalomfejlesztés (ETA lecke): Hungaricana, Köztérkép, Fortepan
Jelenlegi lecke: SZTE Képtár és Médiatéka
"A Képtár és Médiatéka az SZTE Klebelsberg Könyvtár kép-, ill. egyéb médiaanyagainak központi digitális tároló- és kiállítóhelye. Olyan dokumentumokat mutatunk itt be digitális formában, amelyek (többnyire analóg eredetiben is) a Könyvtár birtokában vannak és jellegükben eltérnek a hagyományos nyomtatott, ill. kézirattári anyagoktól. Az információ ezek esetében a képi tartalmon jelenik meg. Ezt a fő gyűjtőköri irányt további ide tartozónak ítélt különféle médiafájlok, úgymint videó- és hangzóanyagok is kiegészíthetik esetenként." ForrásmegjelölésSZTE Képtár és Médiatéka: Rólunk menüpont URL |
Találhatunk itt egyetem történettel kapcsolatos képeket, dokumentumokat, vagy arcképcsarnokot is. Több gyűjtemény is elérhető itt, mint például Shvoy Kálmán altábornagy hagyatéka, amely 18 fotóalbumot és mintegy 12 672 képet tartalmaz.
A másik érdekesség a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert fotógyűjteménye, aki a Szegedi Tudományegyetem professzoraként és volt rektoraként is szorosan kötődik az egyetem történetéhez. Életét és munkásságát több mint 800 képen nézegethetjük az albumokban.
Az SZTE Klebelsberg Kuno Könyvtára 2019-ben ünnepelte az új épület átadásának 15. évfordulóját. A születésnapot színesebbé téve egy virtuális képes kiállítás is készült, amely bemutatja a Dugonics téren levő régi épületet, az építkezés fázisait, a beköltözést, majd a fontosabb évfordulókat és rendezvényeket, mint például a híres könyvtári éjszakák.
A következő videó elérhető az ETA-ban is.