II. FELSŐ VÉGTAGOK - A KÉZ

9. A hüvelykujj vizsgálata

9.1. Articulatio carpo-metacarpea pollicis

9.1.2. Flexiós-extenziós mozgásterjedelem vizsgálata

Kiinduló helyzet: az alkar szupinált az asztalon fekszik, a kéz laza nyugalmi helyzetben van. A frontális síkban az I-es metacarpus kb. 40°-os szöget zár be a II-es metacarpussal.

A flexió-extenzió a tenyér síkjával a tenyér felé nyitott hegyesszöget bezáró síkban jön létre.

Aktív flexió: a hüvelykujj palmáris és mediális irányba mozog (112. ábra). A tenyér felől nézve az I-es metacarpus II-es metacarpus vonalába esik, azzal párhuzamos (de a szagittális síkban azzal szöget zár be). A mozgásterjedelem 20°-25°.

Aktív extenzió: a hüvelykujj dorzális, laterális irányba mozog. Maximális extenzióban eléri a tenyér síkját. A mozgásterjedelem 30°-45°. Közben a hüvelykujj maximális távolságra van a mutatóujjtól.

Passzív flexió: a vizsgáló átfogja a csuklóízületet, és két ujjával rögzíti az os trapeziumot. A hüvelykujj metacarpusának disztális végét átfogva előre mozgatja. A véghelyzet-érzés rugalmas. A mozgás végén a lig. obliquum posteromediale feszül meg.

Passzív extenzió: a vizsgáló átfogja a csuklóízületet, és két ujjával rögzíti az os trapeziumot. A hüvelykujj metacarpusának disztális végét átfogva dorzális irányba mozgatja. A véghelyzet-érzés rugalmas. A mozgás végén a lig. obliquum anteromediale, a lig. anterolaterale feszülnek meg.

A hüvelykujj CMC ízületének aktív flexiója. A hüvelykujj nyújtott MCP és IP ízületekkel mozog palmáris és mediálisa irányba.

112. ábra
A hüvelykujj CMC ízületének aktív flexiója.
A hüvelykujj nyújtott MCP és IP ízületekkel mozog palmáris és mediálisa irányba.