A telemedicina kialakulása óta megkülönböztetett figyelem irányul a kardiológiai alkalmazások iránt, hiszen a fejlett országokban máig a kardiovaszkuláris megbetegedések jelentik a vezető halálokot. Az EKG készülékek árának, méretének csökkenése lehetővé tette, hogy ma már az alapellátásban is széles körűen lehessen alkalmazni ezt a diagnosztikus eszközt. Ugyanakkor a nyilvánvalóan felismerhető iszkémiás szívbetegségek és ritmuszavarok mellett számos olyan kórképpel is találkoznak az elsődleges ellátásban dolgozó egészségügyi szakemberek, amelyek megítélése bonyolultabb, nagyobb szakértelmet, hosszabb gyakorlatot igényel. Ma már a 12-csatornás EKG-készülékkel rögzített jelek is nagy biztonsággal továbbíthatók számos telekardiológiai rendszeren, de sok esetben a lényegsen egyszerűbb, egy elvezetéses is vizsgálat is indikatív lehet.
A telekardiológia jelenleg eredményesen alkalmazott területei: (1) a miokardiális infarktus korai diagnózisa EKG-jelek továbbítása és szakértői elemzése révén; (2) szívbetegek folyamatos utánkövetéses vizsgálata és monitorozása/felügyelete hordozható eszközök segítségével; (3) ritmuszavarok szűrése és nyomon követése és szívultrahang leletek továbbítása másod- vagy harmadvélemény kérése érdekében.
Az érzékelők és jeltovábbítók területén tovább tart a miniatürizáció és az integráció. Ennek megfelelően nagy és eredményes erőfeszítések történtek arra vonatkozóan is, hogy olyan okosórát vagy okostelefont fejlesszenek ki, amelyek alkalmasak EKG-jelek rögzítésére és továbbítására.
Telemedicinai megoldások és szolgáltató rendszerek segítik az egyre növekvő számú beültethető defibrillátor/pacemaker (ICD/PM) készülékekkel rendelkező betegek hagyományos utánkövetését is. Home Monitoring (HM) rendszer lehetővé teszi az ICD/PM memóriájában tárolt diagnosztikus és terápiás adatok gyors továbbítását a beültetést végző kórház, vagy a felügyeletet ellátó szakorvosi rendszer számára. A kezelőorvos időszakosan kap értesítést a beültetett rendszer állapotáról, illetve azonnali eseményriportok útján tájékozódik a készülék által észlelt szignifikáns eltérésekről (pl. ritmuszavarokról) vagy terápiás lépésekről (pl. elektromos sokk alkalmazása).
A magasvérnyomás-betegség (hipertónia) kezelésében, a hatékony terápia beállításában is jelentős segítséget nyújt a telemedicina. Számos tanulmány szerint a vérnyomás kontroll és a gyógyszerelés telemedicinás megoldásai kedvező irányba befolyásolják a betegség kimenetelét, alkalmat teremtenek pontosabb dózisok alkalmazására és a gyógyszerbevétel idejének optimalizálására egyaránt. A telemedicina tehát egyaránt alkalmas a kardiovaszkuláris megbetegedések esetén is mind a primér megelőzés (a betegség kifejlődésének megakadályozása), mind a szekunder prevenció (az egészségügyi problémáinak korai stádiumban való felismerése a hatékonyabb kezelés érdekében) keretein belüli használatra.